Depresyon Üzerine


Günlük yaşamımızda çokça duyduğumuz ve yaşadığımızı iddia ettiğimiz depresyon konusuna eğilmek istedim. Depresyon meselesine kısa bir giriş yapalım. Öncelikle depresyonun bir ruh hali olduğunu söylemek gerekir. Bence bir hastalık değildir (modern tıp ise depresyonun bir hastalık olduğunu iddia ediyor) ama hastalık kadar zarar verir. Şu unutulmamalıdır ki her insan depresyona girebilir.

Depresyon, insanın çökmüş haldeki ruh durumudur. Depresyonun bilinen en önemli özelliği kişinin yaptığı işlerden zevk alamamasıdır. Daha önceden zevkle yapmakta olduğu bir faaliyeti (örneğin oyun oynamak) insana zevk vermemeye başlamışsa depresif ruh haline girilmiş demektir. Bundan da önemlisi depresyon, ümidin bittiği yerde başlar. Ümidi olan insan depresyonda olmayacağı gibi, depresyonda olan insanın da ümidi olmaz. (ne laf ettik be). Olaylar karşısında yılgındır, kendine değer vermez, etrafında olan olaylara karşı tepkileri oldukça zayıflar. İnsan ister istemez bulunduğu durumdan dolayı acı duymaya başlar. Bu acı doğal olarak günlük hayatta yaptığı diğer işleri de etkiler. Etrafındaki insanlarla anlaşma problemi çeker. Ve galiba en önemlisi depresyondaki insan, etrafındakilerin onu anlamamasından dolayı yakınır. Bazıları konuşacak birini ararken, bazıları kimseyle konuşmak istemeyecek kadar içine kapanır. Depresyona yol açan olaylar genelde çözümü zor olduğu için depresyondaki insanların normale dönmesi zaman alır. Depresyonun en uç noktalarında ise insan ölümü düşünür. Günlük yaşamda yaşanan moral kayıpları ise depresyon değildir.

Depresyonun belirtilerinden bahsettik. Peki depresyondaki birinin yakını olarak bize ne yapmak düşer? Öncelikle depresyondaki kişinin agresif olmasının doğal olduğu akılda tutulmalıdır. Kişinin size karşı baskısı hoş karşılanmalı, derdini anlatmak istiyorsa dinlenmesi gerekir. Eğer depresyon ağır geçiyorsa, kişi, doktora gitmeye ikna edilmelidir. Başta dediğim gibi modern tıp, depresyonu tedavi edilebilinen bir hastalık olarak görmektedir. Antidepresan ilaçlar, depresyon tedavisinde kullanılabilinir tabii doktor gözetiminde.

Şimdi meselenin psiklojik boyutuna geçmek istiyorum. Depresyondaki kişiye, ona hala değer veren insanların bulunduğu belli edilmeli, sorunları karşısında ona destek verilmelidir. Canını sıkan meselelerde yardımcı olunabiliyorsa olunmalı, bu mümkün değilse kişiye destek belli edilmelidir. Depresyonu tetikleyen büyük etkenlerden biri yalnızlıktır. Mümkünse diğer arkadaşları iletişime geçilip, moralini düzeltici etkinliklerde bulunulmalıdır. Özellikle değer verdiği insanların desteği depresyonun etkilerini hafifletebilir. Hasta yalnız bırakılmamalıdır. Hastaya karşı da hoşgörü had safhada olmalıdır. Hastanın sizi kırabileceği unutulmamalıdır.

Hepinize sağlık dolu, depresyonsuz günler dilerim efendim…


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !