Yok Be Kardeşim.. Daha Neler..


Başlık ilgi çekici olsun dedim. Böylelikle okumanız kolaylaşır diye düşünüyorum. Aslında bu bir psikolojik test bile olabilirdi. Ama kendimi hiiiiç öyle uğraştıracak havada değilim inanın ki. Böyle kısa bir giriş yaptıktan sonra başlayalım bakalım.

Şimdi efendim geçen gün düşünüyordum da dünyada olayları ikiye ayırmak lazım. Birincisi herkesi etkileyen genel meseleler, ikincisi bireyleri etkileyen günlük meseleler. Mesela Amerika’nın Ortadoğu’ya saldırması genel bir meseledir. Burada yaşayan bir insanın yaşadığı sıkıntılar da genel meselelerin tetiklediği bireysel bir mesele. Dünyada tüm olaylar böyle gibi geliyor bana. Bunun nedeni galiba Atilla Akar ve Mahir Kaynak’ın kitaplarını okuduktan sonra edebi kitaplar okumaya başlamış olmam. Dünyada neler olup bitiyor ama biz bazen kendi meselelerimizle uğraşıyoruz. Aslında hepimiz insan olduğumuz için bunu kabul etmemiz gerekiyor. Herkesin kendine ait dertleri sıkıntıları var.

Evet, ne kadar üzücü olsa da dünyada sayısız sıkıntı var. Ogün Şanlısoy’un şarkısında dediği gibi “Sorsan sorun yok mudur, dünya sorunla kaynar…” Burası da bu şarkıyı dinlerken aklıma gelmişti. Herkesin bir derdi var ama bazılarının çözümü yok gibi. Aslında dünyada çözümsüz sorun yoktur diye düşünüyorum. Çünkü çözümü olmayan meseleler cidden üzülmeye değmiyor. Üzülmekle elinize bir şey de geçmiyor. Geçen gün, duyduğum bir meseleden dolayı çok üzülen birini gördüm ve benim de canım sıkıldı. O an ne desem bilemedim. Geçen yazımda insanları dinleyebilmenin ne büyük bir erdem olduğunu söylemiştim. Kendim başkasının sorununu dinlerken şunu da fark ettim: Sorunları dinleyebilmek kadar karşı taraftakinin moralini düzeltecek şeyler söylemek de zor. Gerçi bu konuşma yüz yüze yapılmış olsa daha etkili bir cevap verebilirdim. 160 karaktere ne kadar şey sığarsa o kadar teselli edebildim ve üzüldüm.

Dünyada ne büyük sıkıntılar dertler var. O yüzden halimize yine de şükretmemiz lazım. Nasıl olursa olsun dünyadaki herkesin, hayatı sevebilmek için az da olsa bir nedeni var olduğuna inanıyorum. Haksız mıyım? Siz sevmiyor musunuz yaşamayı?

İnsanların yaşama olan sevgisi hakkında daha sonra bir yazı yazmayı düşünüyorum. Konu sapmadan yazıyı bitirelim. Hepinize sıkıntısız günler diliyorum, bir derdiniz olduğunda bana da yan taraftan ulaşabilirsiniz. :)

Hoşçakalııııın…


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !